HomeBar Bending ScheduleHow to Calculate Bar Bending Schedule for Lintel Beam

How to Calculate Bar Bending Schedule for Lintel Beam

How To Calculate Bar Bending Schedule For Lintel Beam

This post is the related to bar bending schedule and how we calculate the bar bending schedule for the lintel beam. Definition of Lintel Beam |Bar Bending Schedule For Lintel Beam |How To Calculate Bar Bending Schedule For Lintel Beam.

Definition of Lintel Beam

A lintel or lintel is a type of ray that spans openings similar to doors, doors, windows, and fireplaces.

we calculate the bar bending schedule for the lintel beam with the help of different given data

Example Given Data

Length of the lintel beam =2600mm=2.6m

Breath of the lintel beam = 300mm=0.300m

Height/Thickness of the lintel beam = 300mm=0.300m

Diameter of the long bar/main bar= 12mm

Numbers of the long bar/main bar=4 Numbers

Diameter of the stirrups =8mm

Spacing of the Stirrupes /gap between rings=200mm

Concrete Cover of the lintel beam on all side=25mm

Solution

Now start the calculation of the rebar with the given detail 

step of calculation of the rebar/bar bending schedule

1- Length of the main bar/long bar 

2-weight of the main Bar/long bar

3-Length of the stirrups

4-weight of the stirrups

Cutting length of the main bar/long bar

Cutting length of main bar/long bar = total length of the lintel beam – 2 concrete cover

Cutting length of main bar/long bar = 2600-2(25) = 2500mm=2.500m

Number of the main bar/long bar = 4 numbers

The total length of the main bar/long bar

The total length of the main bar/long bar=Cutting length of the main bar/long ×Numbers of the bar

The total length of the main bar/long bar=2500 × 4 =10000mm=10m

Weight of The main bar/long bar

weight of main bar/long bar  =d²/162 × Total length of the main bar/long bar

weight of main bar/long bar  = 12²/162 ×10

weight of main bar/long bar  = 144/162 ×10 = 8.88kg=9kg

Cutting length of the Stirrups

Diameter of the stirrups of the inner width side=depth of the lintel beam – 2C.C -diameter of the bar

Diameter of the stirrups of the inner width side=  300-2(25)-8

Diameter of the stirrups of the inner width side= 300-50-8=242mm               (FOR BOTH SIDE × 2)

Diameter of the stirrups of the inner width side=242 × 2=484mm=0.484m

width and depth of the lintel beam is the same 

so 0.484m = 0.484m

Cutting length of the Stirrups

Cutting length of the stirrups of the lintel beam= diameter of the width+diameter of the depth +2 hooks(10d)

Cutting length of the stirrups of the lintel beam=0.484+0.484+2 (10 × 8)

Cutting length of the stirrups of the lintel beam=0.484+0484+0.160=1.128m

Number of the stirrups

Number of the stirrups of the lintel beam= Total length of the lintel beam/spacing +1

Number of the stirrups of the lintel beam= 2600/200+1=14 Numbers

The total length of the stirrups of the lintel beam

Total length of the stirrups of the lintel beam=Numbers of the stirrups × length of the one stirrup

Total length of the stirrups of the lintel beam = 14 × 1.128 = 15.792m

Weight of The stirrup of the lintel beam

weight of the stirrup of the lintel beam = d²/162×Total length of the stirrup of the lintel beam

weight of the stirrup of the lintel beam = 8²/162 × 15.792

weight of the stirrup of the lintel beam =64/162 × 15.792 =6.238kg=7kg

Read More

How To Calculate The Bar Bending Schedule of The Footing

Uses of The Leveling And Principles of Differential Leveling

Useful Information on Civil Engineering

Thanks

RELATED ARTICLES

4 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments